Aktywność fizyczna i zawodowa a zdrowe serce
Senior, Serce

Aktywność fizyczna i zawodowa a zdrowe serce

16 LIPCA 2024


Wśród osób starszych najczęściej diagnozuje się choroby układu sercowo-naczyniowego. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, kluczowa jest regularna aktywność fizyczna. To właśnie zdrowy styl życia uchroni nas przed wieloma przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi, które często występują w podeszłym wieku.

Ryzyko występowania chorób serca u osób po 65 roku życia wynosi aż 90%. W Polsce około 700 tysięcy seniorów cierpi na migotanie przedsionków, a na choroby wieńcowe – niemal 1,5 miliona. Według przewidywań kardiologów i analityków Ministerstwa Zdrowia do 2031 roku znacząco wzrośnie odsetek pacjentów z niewydolnością serca. Niezwykle ważna jest edukacja nie tylko seniorów, ale także młodych. Jak mantrę należy powtarzać, że zdrowe serce zaczyna się od zdrowego stylu życia. Im wcześniej o to zadbamy, tym lepiej.

Ruch to podstawa. Aktywność fizyczna receptą na długie życie

Nie bez powodu znane jest przysłowie, że ruch to zdrowie. Przeważająca część chorób serca, które występują u seniorów, wynika między innymi z braku regularnej aktywności fizycznej. U tej grupy wiekowej najczęściej mamy do czynienia ze wspomnianą już niewydolnością serca, chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym, arytmią i migotaniem przedsionków oraz udarem mózgu. Niewłaściwy styl życia odpowiada za aż 90% przypadków zawału serca.

Regularny ruch zmniejsza ciśnienie tętnicze, stężenie cholesterolu, poziom cukru we krwi i masę ciała, a to z kolei przekłada się na obniżenie ryzyka wystąpienia zawału serca. Dzięki aktywności fizycznej mamy większą szansę uniknąć miażdżycy i związanych z nią powikłań:

– Aktywność fizyczna nie musi być intensywna, tylko regularna. Żeby przynosiła jednak korzyści, to powinniśmy ją uprawiać codziennie lub prawie codziennie. Należy poświęcać co najmniej 20–30 minut na takie ćwiczenia, które powodują umiarkowaną zadyszkę. Ważne, aby wybrana przez nas aktywność fizyczna sprawiała przyjemność. Rodzaj nie ma aż takiego dużego znaczenia, najważniejsza jest regularność – mówi prof. Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Kiedy choroby wzajemnie się napędzają

Chorobom serca często towarzyszą inne dolegliwości, dlatego w środowisku medycznym zaczęto posługiwać się terminem „zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny”, który oddaje współzależność pomiędzy chorobami układu krążenia, chorobami nerek, otyłością oraz cukrzycą. Natomiast można im równocześnie zapobiegać – warto zadbać o urozmaiconą dietę, czyli skomponowaną z różnorodnych składników, bogatą przede wszystkim w produkty pochodzenia roślinnego, surowe warzywa i owoce. Zespół ten często występuje w wieku podeszłym.

Zaniedbanie zdrowego stylu życia w młodości nie oznacza, że jako seniorzy również jesteśmy skazani na bezruch. Jeśli osoba starsza prowadząca siedzący tryb chce podjąć aktywność fizyczną, to taką decyzję powinna skonsultować z lekarzem, który wykona stosowne badania i zaleci odpowiednie ćwiczenia.

Praca popłaca

Z aktywnością fizyczną wiąże się także aktywność zawodowa. Wiele osób starszych wycofuje się ze społeczeństwa, co często przekłada się nawet na przedwczesną utratę samodzielności. W ramach kampanii „Pracodawca przyjazny seniorom” Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora zachęca przedsiębiorców, aby zatrudniali osoby starsze, a tym samym wykorzystywali ich ogromny potencjał i doświadczenie. Prof. Jankowski przekonuje, że aktywność zawodowa wydłuża życie. Senior musi jednak dostosować charakter pracy do swoich możliwości. W przypadku pracy umysłowej specjaliści zalecają regularne przerwy, w trakcie których możemy pogimnastykować się lub wyjść na spacer, tak aby zapobiec chorobom serca czy układu mięśniowo-stawowego. Wśród korzyści z utrzymywania aktywności zawodowej w wieku emerytalnym należy również wymienić te związane z aspektem społecznym – podtrzymywanie relacji międzyludzkich czy osobista satysfakcja.

Aktywność społeczna i fizyczna wpisuje się w ideę Stowarzyszenia MANKO, które stale zachęca seniorów do uczestnictwa w zajęciach proponowanych przez kluby seniora i uniwersytety trzeciego wieku. Ruchu nie brakuje podczas Międzynarodowych Senioraliów w Krakowie organizowanych przez Stowarzyszenie – XI edycja już 6 września! Dużym zainteresowaniem cieszą się także konkursy „Głosu Seniora”: Stylowi seniorzy, Senior działkowiec czy Zwierzak lekiem na samotność. Każda z tych inicjatyw angażuje osoby starsze w działania, które pozytywnie wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. W kontekście psychiki seniorów szczególnie ważna jest kampania „Stop manipulacji – nie daj się oszukać”. Stowarzyszenie edukuje o wszelakich technikach oszustw, aby osoby starsze były świadome nieuczciwych praktyk. Poszkodowani częstokrotnie nie radzą sobie z poczuciem winy i wpadają w depresję, a zły stan psychiczny również przekłada się na choroby serca. Należy więc robić wszystko, by eliminować czynniki, przez które rośnie ryzyko zachorowania.

 

                     Czytaj także                     

                     Nasze historie                     


[pvc_stats postid="" increase="1" show_views_today="0"]

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Pin It on Pinterest