Cukrzyca, Współpraca z lekarzem

Aplikacje ułatwiają zarządzanie cukrzycą

24 LISTOPADA 2021


Życie z cukrzycą wymaga od chorego systematyczności i samokontroli.                      W dzisiejszych czasach, w dobie komputerów, smartfonów i Internetu, dbanie o cukrzycę nie jest już takie uciążliwe jak wcześniej.

 

W jaki sposób wprowadzenie mobilnych aplikacji, które przenoszą wyniki pomiaru glukozy bezpośrednio z glukometru do smartfona, ułatwiło pacjentom kontrolę glikemii?

Na początek trochę historii. Pierwszy glukometr, który pojawił się na rynku w 1969 r., był prawdziwą rewolucją w kontroli i leczeniu cukrzycy. Amerykanie ocenili, że redukcja powikłań cukrzycy wiąże się znacznie bardziej z możliwością kontroli poziomu glukozy we krwi niż ze sposobem jej leczenia czy stosowaniem nowych leków. Żyjemy w dobie cyfryzacji, i ten trend dosięgnął też chorych na cukrzycę. W moim odczuciu mobilne aplikacje wybitnie ułatwiły życie tak pacjentom, jak i nam lekarzom. Leczę pacjentów korzystających z pierwszej aplikacji, która pojawiła się w 2016 r., czyli CONTOUR® DIABETES. Wielu z nich przestało używać dzienniczków samokontroli, bo mają smartfony z aplikacją i każdy pomiar stężenia glukozy jest automatycznie zapisywany w urządzeniu. Przychodzą do mnie na wizytę, otwierają aplikację w smartfonie i mówią „panie doktorze, to są moje cukry”.

Glukometr CONTOUR® PLUS ONE bądź CONTOUR® PLUS ELITE wraz z aplikacją  CONTOUR® DIABETES umożliwia lepsze monitorowanie cukrzycy. W aplikacji pacjent może zapisywać różne zdarzenia, takie jak dieta, aktywność fizyczna i leki. Dzięki temu możemy sprawdzić, co jest przyczyną problemów z kontrolą cukrzycy. Przykładowo, codziennie wieczorem pojawia się wysoka glikemia i możemy sprawdzić, czy nie wynika to z tego, że pacjent wraca do domu po dniu pracy i po prostu zjada za dużo. Co więcej, aplikacja sama podpowiada pewne rozwiązanie. Ułatwia to pacjentowi podejmowanie decyzji co do zmian stylu życia, nawet bez konsultacji z lekarzem. To jest również ważne narzędzie dla mnie, bo gdy widzę pewne tendencje w wynikach pomiaru stężenia glukozy, jest mi łatwiej podpowiedzieć pacjentowi, co ma w danej sytuacji zrobić.

Czy stosowanie aplikacji może zmniejszyć ryzyko hipoglikemii?

Zdecydowanie tak, ponieważ na wykresie, jaki się pojawia w tej aplikacji, można zaobserwować pewne trendy, np. czy poziom glukozy wzrasta, czy spada od ostatniego pomiaru. Wykazano naukowo, że korzystanie z aplikacji CONTOUR® DIABETES poprawia kontrolę glikemii i zmniejsza ryzyko wystąpienia hipoglikemii1,2 zwanej powszechnie niedocukrzeniem. Jest to kluczowe dla pacjenta, ponieważ epizody hipoglikemii najbardziej utrudniają uzyskanie dobrej kontroli cukrzycy ze względu na obawę pacjenta przed ponownym niedocukrzeniem. W tym miejscu należy podkreślić, że hipoglikemia jest czynnikiem, który dość istotnie wpływa na ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych. Im mniej niedocukrzeń, tym mniejsze jest ryzyko negatywnych skutków dla serca i naczyń.

Jak wygląda monitorowanie i leczenie chorych na cukrzycę w dobie COVID-19?

Jako konsultant wojewódzki mam możliwość śledzenia, ile porad jest świadczonych ambulatoryjnie, w kontakcie bezpośrednim, a ile odbywa się zdalnie. W dalszym ciągu jest sporo porad zdalnych, które mają swoje plusy, ale też minusy, ponieważ uniemożliwiają zbadanie pacjenta. Na Podkarpaciu ponad 28 proc. porad świadczonych przez diabetologów odbywa się zdalnie. I w tym momencie aplikacje bardzo się przydają, ponieważ pacjent może wysłać raport z takiej aplikacji i lekarz w trakcie teleporady ma możliwość sprawdzenia i oceny, jak wyglądały stężenia glukozy. Leczę takich pacjentów, którzy wysyłają mi e-mailem wyniki swoich pomiarów i jak się spotykamy, to już wiem, jak wygląda u nich kontrola cukrzycy.

Jeśli mamy pacjenta z cukrzycą o stabilnym przebiegu, nic się poważnego nie dzieje, chodzi tylko o monitorowanie, jak wygląda obecna sytuacja, wtedy teleporady są bardzo przydatne.

Jakie mamy w Polsce dostępne rozwiązania do przeprowadzania zdalnych wizyt?

Najpopularniejsza jest oczywiście teleporada. Ja czasami, jeśli zamierzam włączyć nową metodę leczenia, np. chcę pokazać, jak wygląda technika iniekcji, wysyłam pacjentowi e-mail z linkiem do np. platformy Zoom. Łączymy się zdalnie i przed kamerą przeprowadzam edukację. Pacjent powtarza to, co mu pokazałem, i szczęśliwie wykonuje pierwszą iniekcję pod kontrolą wizualną z mojej strony.
Jak wiadomo, ponad 90 proc. chorych stanowią pacjenci z cukrzycą typu 2. U większości z nich wystarczy monitorowanie stężenia glukozy glukometrem i tutaj też nowoczesna technologia może przyjść z pomocą. Mamy od niedawna dostępną na rynku platformę GlucoContro.online firmy Ascensia , która pozwala na zdalną analizę wyników pomiaru glikemii. W sytuacji kiedy pacjent zarejestruje się do platformy poprzez zaproszenie przysłane e-mailem przez lekarza, następnie zgodzi się na udostępnianie swoich wyników w chmurze, to lekarz po zalogowaniu się do platformy GlucoContro.online widzi wszystkie aktualne pomiary glikemii. To jest lepsze niż papierowy dzienniczek samokontroli, ponieważ lekarz widzi te wyniki praktycznie w czasie rzeczywistym. Mogę zadzwonić do pacjenta i zapytać: „czy pan/pani zauważył/zauważyła, że coś się dzieje z cukrami?”. Mogę doradzić, co należy zrobić, żeby poprawić „te cukry”. Tak więc jest to bardzo duże ułatwienie dla lekarza, szczególnie w dobie pandemii.

Podsumowując, nowe technologie stanowią ogromne ułatwienie zarówno dla lekarzy jak i pacjentów. Lekarz może w czasie rzeczywistym lub przeglądając raporty glikemii oceniać postępy swoich pacjentów. Z kolei chory dzięki tym technologiom może wprowadzać poprawki w swoim postępowaniu, aby – mając bieżący kontakt ze swoim lekarzem – skuteczniej unikać wahań stężenia glukozy, które mają istotny wpływ na ich samopoczucie, jak też zdrowie.

1. Stuhr A and Pardo S. Impact of Real-World Use of the CONTOUR®DIABETES App on Glycemic Control and Testing Frequency. Poster presented at the Diabetes Technology Meeting (DTM). November 8-10 2018, North Bethesda, Maryland, USA. 2. Pardo S et al. Changes in Blood Glucose Excursions After at Least 180 Days Real-world Use of a New Smartphone Application for Blood Glucose Monitoring. Poster presented at the 12th International Conference on Advanced Technologies & Treatments For Diabetes (ATTD); February 20–23, 2019; Berlin, Germany

Zachęcamy do odwiedzenia strony: GlucoContro.online

 

                     Czytaj także                     

                     Nasze historie                     


[pvc_stats postid="" increase="1" show_views_today="0"]

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Pin It on Pinterest