Właściwy poziom witamin i mikroelementów w organizmie kobiety ciężarnej warunkuje prawidłowy rozwój na etapie życia płodowego, jak i po narodzinach dziecka.
Jakie są zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet ciężarnych i matek karmiących?
Podstawowe zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników skierowane do kobiet planujących ciążę dotyczą suplementacji kwasu foliowego. Jest to jedna z najistotniejszych witamin, która chroni dziecko przed wystąpieniem wad rozwojowych, dotyczących szczególnie układu nerwowego. Ważnym mikroelementem, który odpowiada także za prawidłowy rozwój ciąży jest żelazo. Jego suplementacja także wskazana jest już na etapie planowania ciąży, szczególnie dotyczy to kobiet, które zmagają się z częstymi, obfitymi miesiączkami. Także kobiety, u których w przeszłości występowała anemia powinny pamiętać o suplementacji tego pierwiastka. Jaki jest cel takiego postępowania? Przygotowując się do ciąży powinniśmy stworzyć w organizmie stan tzw. dostatku, a wręcz pewnych zapasów. Ciąża to dla kobiety piękny czas, ale dla organizmu duży wysiłek i ogrom pracy, który musi włożyć w pierwszej kolejności w przygotowanie miejsca dla dziecka, a następnie w utrzymanie dziecka w przygotowanym dla niego miejscu. Stąd też warto, już na etapie planowania ciąży wykonać badania diagnostyczne, skonsultować się z lekarzem, zweryfikować istniejące deficyty czy niedobory i zająć się przygotowaniem organizmu na okres ciąży. W czasie ciąży dbać, aby niedobory nie pojawiły się ponownie.
Czym charakteryzuje się żelazo elementarne oraz o jakich korzyściach możemy mówić w przypadku stosowania preparatów, zawierających właśnie to żelazo?
Na rynku istnieje wiele preparatów żelaza i o tym jakie żelazo powinna stosować kobieta w przypadku występowania głębokich niedoborów żelaza decyduje lekarz. Kiedy myślimy o suplementacji żelaza warto zwrócić uwagę, że preparaty dedykowane kobietom ciężarnym i karmiącym piersią mogą zawierać żelazo w postaci soli żelaza, dwu i trójwartościowych. Jednocześnie są to zarówno sole organiczne, jak i nieorganiczne. Żelazo w postaci soli musi w pierwszej kolejności zostać przez organizm pobrane, następnie przetworzone i wbudowane do biodostępnego żelaza znajdującego się w naszym organizmie. Żelazo elementarne nie występuje w formie zjonizowanej, a w formie zawiesiny, stąd jest lepiej przyswajalne przez organizm. Ważną cechą żelaza elementarnego jest to, że z uwagi na lepszą przyswajalność, może być ono stosowane w niższych dawkach, stąd tolerancja preparatów zawierających żelazo elementarne jest lepsza, niż preparatów zawierających żelazo zjonizowane. Oczywiście głównym źródłem biodostępnego żelaza dla organizmu kobiety powinna być właściwa dieta, ale dziś wiele kobiet, szczególnie młodych, stosuje różne diety eliminacyjne, w tym dietę wegetariańską czy wegańską. Ryzyko wystąpienia niedoborów żelaza u kobiety stosującej wymienione diety rośnie. Stąd suplementacja zapobiegająca wystąpieniu anemii jest działaniem bardzo racjonalnym, a żelazo elementarne jest formą żelaza skuteczną w takim postępowaniu.
Jakie składniki są kluczowe dla prawidłowego rozwoju płodu, czy przyszła mama powinna zadbać o suplementację, aby zmniejszyć ryzyko wad rozwojowych?
Mówiąc o zdrowiu dziecka pamiętajmy, że okres ciąży i warunki rozwoju dziecka przekładają się na stan zdrowia noworodka tuż po porodzie. W pierwszych miesiącach życia dziecka jego organizm rozwija się bardzo intensywnie, następuje szybki wzrost masy ciała. Nowonarodzone dziecko ma wiele potrzeb i warto zbudować dla niego pewien zapas substancji odżywczych już na etapie ciąży. Ponadto pamiętajmy, że dziecko po porodzie z miejsca bardzo bezpiecznego, z brzucha swojej matki, trafia nagle w obce środowisko, pełne zagrożeń, wirusów, bakterii. Bardzo ważne jest zatem, aby dać dziecku pewnego rodzaju tarczę ochronną, która pozwoli mu przejść przez te pierwsze bardzo trudne dla jego organizmu miesiące życia. W okresie ciąży bardzo ważna jest także suplementacja witaminy D3, której pozyskanie z diety jest trudne, kobiety powinny pamiętać także o właściwym poziomie wapnia. Warto, aby skupiły się na ogólnym dobrobycie swojego organizmu, pamiętały nie tylko o suplementacji, ale także o właściwej diecie – kobietom ciężarnym zaleca się stosowanie diety śródziemnomorskiej, umiarkowanej aktywności fizycznej, odpowiedniej ilości wypoczynku i snu.
O kwasie foliowym dużo kobiet już słyszało, a co to jest DHA? Czy jest potrzebny w ciąży i co należy o nim wiedzieć?
Kwasy tłuszczowe to bardzo ważna grupa związków. Kwas DHA to jedna z substancji niezbędnych do prawidłowej budowy układu nerwowego dziecka. Stąd jest on podstawowym związkiem, który także należy suplementować w czasie ciąży.
Czytaj także
Nasze historie
POPRZEDNI
NASTĘPNY
POWIĄZANE ARTYKUŁY