DZIECKO ONKOLOGIA

Dom Ronalda McDonalda

9 MAJA, 2020

Aby rodzina mogła być razem to idea łącząca wszystkie programy Fundacji Ronalda McDonalda na świecie i w Polsce. Od 18 lat Fundacja pomaga rodzinom najdłużej hospitalizowanych dzieci, pacjentom onkologii, neonatologii, kardiologii. Zmieniamy standardy szpitali dziecięcych, prowadzimy bezpłatne profilaktyczne badania USG dzieci na pokładzie podróżującego po Polsce specjalistycznego ambulansu i szkolimy lekarzy z wczesnej diagnostyki onkologicznej, a rodziców i dziadków z umiejętności obserwacji objawów. Najdoskonalszą realizacją filozofii opieki skoncentrowanej na dziecku i jego rodzinie są Domy Ronalda McDonalda.

 

Pierwszy polski Dom Ronalda McDonalda powstał 5 lat temu przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Stał się w tym czasie Domem poza domem dla ponad 400 rodzin z całej Polski. Wiele z nich wracało do Domu wielokrotnie. Rodzina Ani aż 28 razy. Rodzina Amelki mieszkała w Domu najdłużej – 386 dni.

Domy na całym świecie budowane są z myślą o rodzinach dzieci długo hospitalizowanych. Codzienna obecność mamy i taty pomaga najmłodszym przetrwać trudny czas i dzielnie walczyć z chorobą. Bliskość rodziny wpływa korzystnie na cały proces leczenia, a domowe warunki dają niezbędne w czasie choroby poczucie bezpieczeństwa i siły.

Domy projektowane są z troską dla różnych potrzeb, także z myślą o rodzicach niepełnosprawnych. Krakowski Dom, położony w najbliższym sąsiedztwie szpitala, to zarówno miejsce dla osób poszukujących wyciszenia, jak i dla tych, które potrzebują obecności ludzi rozumiejących ich trudną sytuację. Rodziny, otoczone wsparciem Wolontariuszy i zespołu Domu, zbierają siły, z którymi wracają na oddział do dziecka. Jednocześnie w Domu mieszka dwadzieścia rodzin. Oprócz mamy i taty są to dziadkowie, rodzeństwo. Każda z rodzin ma swoją osobistą przestrzeń – pokój z łazienką. W częściach wspólnych rodziny mogą gotować. Bo domowy obiad dla siebie i dziecka, które jest w szpitalu, to coś więcej niż po prostu jedzenie. Dom wyposażony jest w pralnię, otoczony pięknym ogrodem, ma dla rodziców rowery, by móc szybko dojechać na zakupy. W Domu czeka na rodziców także biblioteka a na dzieci – bawialna.

W kampusie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego trwa budowa drugiego polskiego Domu Ronalda McDonalda. Tak jak w Krakowie będzie on Domem bezpłatnym. Dla całej społeczności Uniwersytetu, zespołu Szpitala Pediatrycznego WUM i studentów to ważna, symboliczna część  nowoczesnego, akademickiego szpitala. Wiele osób z WUM angażuje się w programy Fundacji jako wolontariusze. Jest tak, bo każdy widzi, jak bardzo idea „Aby rodzina mogła być razem” wspiera wysoki standard medycyny pediatrycznej.

Fundacja Ronalda McDonalda

Fundacja Ronalda McDonalda (Ronald McDonald House Charities, RMHC) powstała w 1969 r.  w USA, a dziś pomaga rodzinom w 65 krajach. Misja „Keeping Families Close – Aby rodzina mogła być razem” oznacza wsparcie dla dziecka i jego najbliższych w czasie, gdy walcząc o zdrowie i życie malucha rodzina przebywa w szpitalu z dala od swojego domu.

W Polsce Fundacja istnieje od 2002 r., realizując ogólnopolski program bezpłatnych badań profilaktycznych USG „NIE nowotworom u dzieci”, szkoląc lekarzy POZ we wczesnym wykrywaniu nowotworów, prowadząc wspólnie z IFMSA Poland wykłady dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej. Fundacja jako pierwsza pokazała jak zorganizować domowe warunki dla rodziny w szpitalu i zrobiła to, tworząc 10 lat temu w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” Pokój Rodzinny Ronalda McDonalda. Jest to nowoczesne zaplecze socjalne z pralnią, kuchnią, salonem, łazienką , wypełnione spokojem i zapachem kawy. Kolejne Pokoje Rodzinne powstały w 2015 r. w Szpitalu Pediatrycznym WUM.  Jest on wzorem idei „szpitali przyjaznych rodzinie” i w którym przy każdym łóżku pacjenta stoi dar Fundacji – łóżko dla rodzica.

W listopadzie 2020 r. Fundacja otwiera drugi Dom Ronalda McDonalda przy Szpitalu Pediatrycznym WUM. Budowa trwa i można ją wspierać donacjami online www.frm.org.pl/pl/wesprzyj-nas/wplac-i-pomoz/dom-ronalda-mcdonalda-w-warszawie-w-budowie, 1% – KRS 0000 105450, wolontariatem, kompetencjami. Mamo, tato, warto sprawdzać kalendarz badań Fundacji: www.frm.org.pl/pl/co-robimy/co-robimy-ambulans-fundacji- aby umówić się na badania „NIE nowotworom u dzieci”.


[pvc_stats postid="" increase="1" show_views_today="0"]

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Pin It on Pinterest