LECZENIE, ONKOLOGIA

NIE nowotworom u dzieci

20 KWIETNIA, 2020


Od 15 lat w polskich miastach i miasteczkach pojawia się medyczny ambulans Fundacji Ronalda McDonalda. Trafia wszędzie tam, gdzie trudno o sprzęt, lekarzy radiologów i dostęp do specjalistycznych badań.

Mobilna klinika, w której znajdują się dwa  gabinety z najnowocześniejszym przenośnym sprzętem do badań USG, działa w ramach jednego z najważniejszych programów Fundacji – NIE nowotworom u dzieci.

Jest to Ogólnopolski Program Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych stworzony przez ekspertów Fundacji pod kierownictwem prof. Jerzego R. Kowalczyka i prof. Adama Jelonka, prowadzony przez Fundację Ronalda McDonalda i wspierany przez TOP Medical Głównym celem programu jest wczesne wykrywanie zmian i patologii, w tym nowotworowych lub mogących przez długi, bezobjawowy rozwój skutkować późną diagnozą onkologiczną.

Bezpłatnymi badaniami objęte są dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Wykonują je doświadczeni radiolodzy, na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych. W czasie bezbolesnego badania, które trwa około 15-20 minut, lekarz dokonuje kompleksowej oceny stanu tarczycy i węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny. Podczas każdej akcji, jeśli zajdzie taka potrzeba, rodzice otrzymują dodatkowe porady, związane z koniecznością wykonania innych specjalistycznych badań i dalszej diagnostyki. Każda wczesna diagnoza to dowód, że badania profilaktyczne u zdrowych dzieci mają ogromny sens. Rozpoczęcie leczenia w pierwszym etapie choroby zwiększa szanse na szybki powrót do zdrowia, a wcześnie wykryty nowotwór u dziecka może być w 100% wyleczony.

W ciągu 15 lat z badań skorzystało 70 390 dzieci, a ambulans odwiedził ponad 350 miejscowości, niektóre wielokrotnie, na prośbę rodziców, którzy poznali wartość i sens takiej profilaktyki. Od 2020 roku badania będą prowadzone na pokładzie dwóch klinik. Nowy ambulans to dar amerykańskiej RMHC.

Listę działań w zakresie profilaktyki onkologicznej uzupełniają finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów oraz wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland dla rodziców i dziadków i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej.

NIE nowotworom u dzieci wpisuje się w misję „Aby rodzina mogła być razem”, która łączy wszystkie programy Fundacji – Dom Ronalda McDonalda w Krakowie, Pokoje Rodzinne w Instytucie Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka i w Szpitalu Pediatrycznym WUM w Warszawie.

Zajrzyj na stronę Fundacji Ronalda McDonalda i sprawdź także kalendarz akcji https://www.frm.org.pl/pl/co-robimy/co-robimy-ambulans-fundacji

Fundacja Ronalda McDonalda

Fundacja Ronalda McDonalda (Ronald McDonald House Charities, RMHC) została założona w 1969 r. i działa w 65 krajach. Jej misją jest diagnostyka, profilaktyka oraz pomoc w walce z chorobami nowotworami i cywilizacyjnymi wśród najmłodszych. Od początku działa na rzecz idei „Aby rodzina mogła być razem”, każdego roku wspierając ponad 7 milionów rodzin.

W Polsce Fundacja istnieje od 2002 r. W 2005 r. uruchomiła ogólnopolski program bezpłatnych badań profilaktycznych USG „NIE nowotworom u dzieci”. Finansuje szkolenia lekarzy POZ we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej. W 2009 r. w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Międzylesiu powstał pierwszy Pokój Ronalda McDonalda. Kolejne Pokoje Rodzinne – nowoczesne zaplecza socjalne: pralnie, kuchnie, salony, łazienki działają w Szpitalu Pediatrycznym WUM, który jest także wzorem idei „szpitali przyjaznych rodzinie”. To pierwszy dziecięcy szpital w Polsce, w którym przy każdym łóżku pacjenta stoi dar Fundacji – łóżko dla rodzica. W 2015 r. otwarto pierwszy w Polsce i jedyny na świecie bezpłatny Dom Ronalda McDonalda przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. W listopadzie 2020 r. otwarty zostanie drugi Dom. Budowa trwa i można ją wspierać donacjami online www.frm.org.pl/pl/wesprzyj-nas/wplac-i-pomoz/dom-ronalda-mcdonalda-w-warszawie-w-budowie, 1% – KRS 0000 105450, wolontariatem, kompetencjami.


[pvc_stats postid="" increase="1" show_views_today="0"]

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Pin It on Pinterest