#PACJENT
#Lekarz
Umiejętność komunikowania się w sposób zrozumiały dla pacjenta daje możliwość nawiązania kontaktu budzącego zaufanie
#relacja

Rak piersi to nie wyrok
Rak piersi to nie wyrok
Przedłużone leczenie uzupełniające zwiększa szansę na uzyskanie całkowitej regresji guza, a tym samym wpływa na poprawę parametrów przeżycia. Musimy pamiętać, że rak piersi jest chorobą ogólnoustrojową, dlatego w postępowaniu przed- i pooperacyjnym ogromne znaczenie ma leczenie systemowe. Jest ono integralną częścią terapii raka piersi.
18 MARCA, 2021

Mielofibroza – nie lekceważ pierwszych objawów
Mielofibroza – nie lekceważ pierwszych objawów
Pierwsze sygnały dotyczące pogarszającego się stanu zdrowia pacjenta lekarz może zauważyć w zmianach pojawiających się w badaniach morfologii obwodowej. W przypadku niepokojących wyników, badanie krwi jest podstawą do rozpoczęcia dalszej diagnostyki.
2 MARCA, 2021

Hormonoterapia daje szansę na wygranie z nowotworem piersi
Hormonoterapia daje szansę na wygranie z nowotworem piersi
Uzupełniające leczenie hormonalne jest wartościową metodą leczenia pacjentek z nowotworem piersi. Niestety wieloletnia terapia sprawia, że ponad połowa pacjentem przerywa leczenie bez konsultacji z lekarzem.
13 GRUDNIA, 2020

Moja walka z nowotworem
Moja walka z nowotworem
20 lipca 2017 roku u dziennikarki Polsat News zdiagnozowano nowotwór piersi. Mimo wielu trudnych chwil, nie poddała się i jak sama mówi: „Dałam radę. Pamiętajcie, że z najgorszego syfu da się wyjść. Skoro ja dałam radę, to Ty też. Głowa do góry. Dobij dziada, niech spada.” Swoimi przeżyciami chętnie dzieli się z innymi pacjentkami, co daje im wsparcie i wiarę, że rak to nie wyrok.
14 PAŹDZIERNIKA, 2020

Nowotwór – choroba genomu, nie narządu
Nowotwór – choroba genomu, nie narządu
Do niedawna leczenie nowotworów opierało się na wypracowywanych przez lata uniwersalnych wytycznych, których podstawę stanowiła radio- i chemioterapia. Obecnie w obszar ten coraz częściej wkracza diagnostyka molekularna, poszukująca zaburzeń genetycznych na poziomie komórek nowotworowych, która jednocześnie otwiera możliwość tworzenia coraz skuteczniejszych terapii.
9 PAŹDZIERNIKA, 2020

Odżywianie to część terapii onkologicznej
Odżywianie to część terapii onkologicznej
Bez odpowiedniego żywienia klinicznego nie ma skutecznego leczenia nowotworów. Bardzo często dopiero po odpowiednim odżywieniu pacjenta można rozpocząć terapię. Chory, który nie jest w stanie samodzielnie jeść nie jest kandydatem do leczenia onkologicznego, nie może zostać zakwalifikowany do wielu programów terapeutycznych.
8 PAŹDZIERNIKA, 2020

Biologia molekularna w onkoterapii
Biologia molekularna w onkoterapii
W medycynie znana jest różna skuteczność leczenia pacjentów, pomimo rozpoznania u nich tej samej choroby i stosowania identycznej terapii. Dlatego określenie niepowtarzalnych cech guza jest niezwykle ważne, ponieważ może zindywidualizować leczenie i poprawić jego efektywność.
7 PAŹDZIERNIKA, 2020
Dr n. med. Leszek Kraj
Choroba nowotworowa często kojarzy się z bólem i cierpieniem. Statystycznie ból o różnym nasileniu obserwowany jest u około 60% pacjentów z zaawansowanym nowotworem i około 50% w trakcie leczenia onkologicznego. Nawet po zakończonym leczeniu nadal obserwuje się go u 30% pacjentów.
Redakcja poleca
5 GRUDNIA, 2020
MENINGOKOKI - WIEDZA, SKUTECZNA OCHRONA
16 LISTOPADA, 2020
ŻYCIE Z TĘTNICZYM NADCIŚNIENIEM PŁUCNYM
IMMUNOTERAPIA SZANSĄ DLA WIELU CHORYCH NA RAKA PŁUCA
27 PAŹDZIERNIKA, 2020
UDAR MÓZGU - TU LICZY SIĘ CZAS
Świadomy pacjent
Wydarzenia
ZAPOZNAJ SIĘ