SENIOR

Pielęgnacja skóry seniora

27 KWIETNIA, 2020

Skóra to jeden z największych organów człowieka. Jej stan i wygląd, świadczy nie tylko o wieku, lecz wpływa na kondycję całego organizmu. Jej główną rolą jest ochrona narządów wewnętrznych i całego naszego ciała przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz obrona przed dostępem drobnoustrojów chorobotwórczych.

Skóra a upływający czas 

Nasza skóra aż w 60-70% składa się z wody. Z czego 70% wiązane jest w jej głębszych warstwach zwanych skórą właściwą, a tylko 13% w naskórku. W procesie jej starzenia biorą udział dwa czynniki: wewnątrzpochodny, związany z zegarem biologicznym i predyspozycjami genetycznymi oraz zewnątrzpochodny, zależny od wpływu czynników środowiskowych, przede wszystkim słońca oraz zanieczyszczeń i trybu życia. Procesy starzenia się skóry są nieuniknione i prowadzą do zmian w naskórku, skórze właściwej i tkance podskórnej. Z wiekiem trudno utrzymać właściwe nawilżenie czego skutkiem jest wysuszenie i większa wrażliwość na substancje zewnętrzne. Ważne jest, by używać właściwych preparatów oczyszczających i ich nie nadużywać tak, by nie naruszyć warstwy ochronnej, którą mamy na skórze. Starzejąca się skóra lubi, aby odbudowywać jej warstwę lipidową myjąc i natłuszczając tzw. emolientami, które wytwarzają na jej powierzchni warstwę okluzyjną (film), która ogranicza odparowywanie wody z naskórka.

Jak wiadomo, z wiekiem tracimy elastynę i kolagen, które odpowiadają za właściwą gęstość, jędrność i napięcie skóry. Produkcja kolagenu, który stanowi aż 80% tkanki łącznej skóry, spada już po 25 roku życia. W każdej kolejnej dekadzie życia tracimy o ok. 10% kolagenu, a po menopauzie aż 30%. Niestety zewnętrzne stosowanie kolagenu nie zawsze przynosi oczekiwany efekt, gdyż jego cząsteczki są zbyt duże, by przeniknąć przez naskórek w głąb w strukturę skóry. Dlatego ważne, by zadbać o niego stosując suplementację od wewnątrz poprawiając elastyczność i gęstość skóry.

Nadwrażliwość i atopia 

Naukowcy szacują, że za kilkanaście lat większość ludzi będzie miała skórę wrażliwą oraz będzie się zmagać z różnymi rodzajami alergii. Za taki stan rzeczy odpowiada zanieczyszczone środowisko, zła dieta, ale też geny. Szczególnym przypadkiem jest atopowe zapalenie skóry (AZS), które najczęściej pojawia się w dzieciństwie i u niektórych mija wraz z dojrzewaniem, ale bywa, że AZS pojawia się nagle dopiero w wieku dojrzałym.

Nadwrażliwa skóra wymaga szczególnego traktowania. Częstym błędem podczas jej pielęgnacji przez osoby dorosłe jest stosowanie produktów dla dzieci. Należy jednak wiedzieć, że skóra w każ­dym wieku potrzebuje innego obchodzenia się i istotnym jest używanie kosmetyków odpowiednich do problemów z jakimi boryka się w danym czasie. Dlatego warto skonsultować się w lekarzem dermatologiem, który doradzi odpowiednie preparaty.

Szczególna pielęgnacja w chorobie 

Kiedy dotyka nas choroba musimy zastosować odpowiednie leczenie. Niestety zarówno sam jej przebieg, jak i przyjmowane leki, mają negatywny wpływ na kondycję naszej skóry. Aby zapobiec tym przykrym skutkom, powinniśmy odpowiednio dbać o naszą skórę i przestrzegać kilku podsta­wowych zasad. W trakcie choroby, zwłaszcza takiej, której towarzyszy gorączka, skóra jest podwójnie narażona na utratę wody. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu i picie dużej ilości wody.

Wspomagając nawilżenie skóry odpowiednimi kosmetykami, zapobiegniemy jej przesuszeniu. Warto również nawilżać powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy. Dzięki temu nie tylko ła­twiej będzie nam się oddychało, ale również zmniejszymy nieprzyjemny wpływ suchego powietrza na skórę. Podczas choroby bardziej się pocimy, wtedy łagodne oczyszczanie skóry jest jak najbardziej wskazane i nie należy rezygnować z kąpieli. Pamiętajmy tylko, aby unikać długich, gorących kąpieli, które – wbrew pozorom – działają na skórę wysuszająco.

Szczególnym przypadkiem jest choroba przewlekła, kiedy chory musi leżeć. Wtedy wyjątkowo ważne jest odpowiednie zadbanie o skórę, aby w konsekwencji zaniedbań nie przysporzyła nam ona dodatkowych problemów. Długotrwałe przebywanie w niezmienionej pozycji może szybko doprowadzić do podrażnienia, a te do niebezpiecznych zmian – odparzeń i odleżyn. Należy pamię­tać o podstawowej higienie osobistej, zakładać przewiewną bieliznę i ubrania z naturalnych tkanin, zmieniać pozycję ciała co 2-3 godziny i ruszać się, na tyle na ile jest to możliwe w danym przypadku.


[pvc_stats postid="" increase="1" show_views_today="0"]

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Pin It on Pinterest