Choroby trzustki, cukrzyca, PCOS czy nadciśnienie tętnicze – wiele schorzeń przez długi czas nie daje żadnych objawów lub jedynie takie, które nie wzbudzają większych podejrzeń. Podobnie dzieje się w przypadku raka pęcherza moczowego. Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów jest krwiomocz. Po czasie może ustawać, dlatego ludzie często go bagatelizują. Tymczasem wczesne wykrycie raka pęcherza moczowego daje szansę na wyzdrowienie.
Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej pojawiających się nowotworów złośliwych w Polsce i dominuje wśród mężczyzn. W ich przypadku zajmuje czwarte miejsce, zaraz po raku prostaty, płuc i jelita grubego, i dotyczy nie tylko pęcherza, ale także problemów z prostatą. Z kolei u kobiet to dwunasta najczęstsza choroba onkologiczna i wiąże się z układem moczowo-płciowym. O sukcesie, czyli wygraniu z rakiem, w głównej mierze decyduje reakcja. O ile panie szczególnie dbają o swoje zdrowie, o tyle panowie mają tendencje do ignorowania niepokojących objawów – tym razem stereotypowe postrzeganie niestety się sprawdza.
Dane są zatrważające. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów aż 17 osób dziennie poznaje diagnozę raka pęcherza moczowego, a 11 – umiera. Co ważne, ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Około 90% pacjentów z rakiem pęcherza moczowego ma powyżej 55 lat. Chociaż w całej Europie poziom zachorowalności wygląda podobnie, to Polska pod względem umieralności zdecydowanie przoduje. Czy chcemy wygrywać w takim wyścigu?
Wiemy już, że niezwykle ważne jest, aby edukować i uświadamiać społeczeństwo, a w przypadku badań kłaść nacisk szczególnie na mężczyzn w wieku emerytalnym, którzy niejednokrotnie wstydzą się swoich dolegliwości. Z powodzeniem robi to Fundacja „Wygrajmy Zdrowie”, która zainicjowała kampanię „Krwiomocz? Działaj!”. Wszyscy powinni zdawać sobie sprawę, że ta niezwykle groźna choroba w zaawansowanym stadium jest nie do wyleczenia. Jakie są przyczyny zachorowania?
– Po pierwsze: palenie papierosów. Mało kto wie, że ten rak wynika właśnie z palenia. Wszyscy łączą papierosy głównie z rakiem płuc, natomiast wszystkie substancje smoliste nie osadzają się w płucach, tylko w pęcherzu moczowym. Po drugie: czynniki środowiskowe. Jeśli ktoś całe życie miał do czynienia z chemikaliami, paliwami stałymi i farbami albo pracował w rolnictwie, przy nawozach, opryskach, zachorowalność na raka pęcherza moczowego wzrasta. Po trzecie: genetyka. W przypadku występowania raka u bliskich musimy być bardziej czujni i co roku się badać – przestrzega Szymon Chrostowski, prezes Fundacji „Wygrajmy Zdrowie”.
Krwiomocz to pierwszy widoczny sygnał
Walka z chorobą rozpoczyna się od rozpoznania symptomów. Częstsze oddawanie moczu, ból i pieczenie w cewce moczowej, stałe parcie na pęcherz, ból w podbrzuszu i okolicach lędźwi, dyskomfort w miednicy – jeśli zauważysz u siebie te objawy, musisz interweniować. One jednak mogą występować już w zaawansowanym stadium. Najwcześniej pojawia się krwiomocz. Choć jest najbardziej zauważalnym czynnikiem świadczącym o zaburzeniach w organizmie, pacjenci nie biorą go pod uwagę. Nie musi występować na stałe, właśnie dlatego u wielu osób nie zapala się czerwona lampka. Nie bez powodu w tytule kampanii kładzie się nacisk na krwiomocz:
– Nazwa jest dość brutalna, ale zależy nam na tym, aby na pozór naturalnie występujące zjawiska (np. ciemniejszy mocz w trakcie upałów) nie usypiały naszej czujności. Kampanię kierujemy do lekarzy rodzinnych i całego społeczeństwa. Nie możemy bagatelizować objawów, które da się zauważyć u siebie bezpośrednio – mówi prezes Fundacji.
Jak o siebie zadbać?
To, co wybrzmiewa od pierwszych wersów – najważniejsze jest podjęcie działania w celu znalezienia przyczyn poszczególnych objawów. W przypadku raka pęcherza moczowego nie trzeba skomplikowanych badań, jeśli chcemy się zdiagnozować. Wystarczą trzy sposoby: badanie moczu, badanie krwi i USG podbrzusza. W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego, a następnie – do urologa.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy profilaktyce? Na to, o czym słyszy się w każdej reklamie, a co niektórym może wydawać się „czczym gadaniem”. Picie 2,5 litra wody dziennie znacząco poprawia funkcjonowanie nerek. Warto sięgać po wodę w butelkach szklanych, nie plastikowych. Ważny jest też przepływ moczu przez organizm, bo ma on właściwości filtrujące i usuwa toksyny.
Po pierwsze: badajmy się
O wadze badań i świadomości na temat zdrowia stale przypomina Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora. Jako patron medialny kampanii „Krwiomocz? Działaj!” nie może przejść obojętnie obok tak ważnej akcji społecznej. Zresztą nie pierwszy raz Stowarzyszenie MANKO w swoich działaniach podkreśla rolę profilaktyki. Kampanie takie jak „Lokal bez papierosa”, „Polska bez dymu”, „RyzyKochania” czy „Zażywaj leki bezpiecznie” z powodzeniem przyczyniły się nawet do zmian prawa w Polsce. W trosce o najstarszych członków naszego społeczeństwa w trakcie XI Międzynarodowych Senioraliów w Krakowie wielu wystawców przeprowadzało dla uczestników wydarzenia bezpłatne badania: kariologiczne, ciśnienia, słuchu, wzroku czy moczu. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem, co pokazuje, że zdrowie jest najważniejsze.
Czytaj także
Nasze historie
POPRZEDNI
NASTĘPNY
POWIĄZANE ARTYKUŁY