Ryzyko wystąpienia zawału serca wzrasta wraz z wiekiem. Związane jest to między innymi z kumulacją szkodliwych czynników w ciągu całego życia. Trzeba też pamiętać, że szczególnie u osób starszych oraz u osób z cukrzycą objawy zawału serca częściej mają charakter mniej typowy.
Jaka jest najlepsza prewencja przed zawałem mięśnia sercowego?
Najistotniejszy jest zdrowy, higieniczny tryb życia. Składa się na niego kilka kwestii. Po pierwsze zdrowa dieta, która powinna być oparta w dużej mierze na produktach roślinnych z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych. Po drugie regularna, codzienna lub prawie codzienna aktywność fizyczna. Kolejną kwestią jest unikanie dymu tytoniowego – dotyczy to zarówno niepalenia czynnego, jak i biernego, czyli unikania przebywania w pomieszczeniach zadymionych, z osobami palącymi. Stosowanie się do tych zaleceń zapewnia ochronę przed wystąpieniem zawału serca bądź innych zdarzeń chorób układu krążenia.
Istotna jest również jakość powietrza, którym oddychamy. Wiemy, że niskiej jakości powietrze sprzyja występowaniu zawału serca, układu mózgu i innych powikłań ze strony układu krążenia.
Na koniec trzeba wspomnieć o kontroli czynników ryzyka zawału serca – w pierwszym rzędzie dotyczy nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii i cukrzycy. Dlatego zalecamy okresowy pomiar ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy i cholesterolu. Jeśli wyniki nie są prawidłowe, czyli np. ciśnienie jest za duże, to w wielu przypadkach trzeba wprowadzić leczenie, bo w ten sposób znacząco zmniejsza się ryzyko wystąpienia między innymi zawału serca.
Zawał zwany cichym zabójcą jest najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie. Najbardziej zagraża seniorom. Czemu ryzyko jego wystąpienia jest wśród nich tak wysokie?
Nie w pełni zgadzam się, że zawał serca można nazwać cichym zabójcą. Uznaje się, że w 85% przypadków zawał serca daje objawy, a około 15% przypadków przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Natomiast rzeczywiście jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach wysoko i średnio rozwiniętych.
Ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem i związane jest to m.in. z kumulacją szkodliwych czynników w ciągu całego życia. Jeśli weźmiemy pod uwagę jakość powietrza, którym oddychamy, narażenie na dym tytoniowy, niezdrową dietę czy siedzący tryb życia to takich epizodów np. wdychania powietrza zanieczyszczonego dymem tytoniowym jest przeciętnie więcej u 70-latka aniżeli 30-latka.
Czy istnieją objawy, które powinny zaniepokoić osoby w starszym wieku?
Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku wystąpienia zawału mięśnia sercowego?
Jak wygląda leczenie pacjenta po przebytym zawale mięśnia sercowego?
Czy senior może uchronić się przed ewentualnym wystąpieniem kolejnego zawału mięśnia sercowego?
POPRZEDNI
NASTĘPNY
POWIĄZANE ARTYKUŁY