Dziecko

Właściwa pieluszka dla twojego dziecka

1 CZERWCA 2021


Świadomy wybór pieluszki zaspokoi potrzeby twojego dziecka zapewniając mu komfort oraz zdrową i suchą pupę. Wynalazek pieluch jednorazowych bardzo ułatwił życie rodzicom. Pieluchy obecnie używane wykorzystują mocno wchłanialne substancje więc pielucha przy skórze pozostaje sucha. Pieluszka powinna być wygodna, dopasowana do ciała dziecka i zapewniająca swobodę ruchów.

 

 

Dla młodych mam, zwłaszcza przy pierwszym dziecku problematyczne może być jak prawidłowo zadbać o pielęgnację noworodka?

Pielęgnację opieramy na dbaniu o higienę. Pierwsza i najbardziej oczywista zasada to kąpiel. Dziecko może być kąpane codziennie, ale jak najbardziej kąpiel może się odbywać również co drugi dzień. Według standardów opieki nad noworodkiem w Polsce, które są zaleceniami Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego z 2019 r., kąpiel noworodka/niemowlęcia powinna odbywać się 2-3 razy w tygodniu lub wg lokalnych zwyczajów kulturowych. To rodzice decydują i wybierają jak często powtarzać tę czynność w zależności od potrzeb dziecka. Warto zwrócić uwagę, iż kąpiel to nie tylko higiena, ale również relaks i zabawa. Dzieci, które chętnie odbywają takie rytuały lepiej śpią. Natomiast są dzieci, które boją się wody, płaczą i cały proces kąpieli jest dla nich stresujący. Te wszystkie aspekty powinniśmy wziąć pod uwagę decydując się na częstość kąpieli. Musimy jeszcze pamiętać, że skóra noworodka jest niedojrzała, cieńsza i pozbawiona mechanizmów obronnych przed czynnikami środowiskowymi, w szczególności u dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Tutaj kąpiel powinna być krótka, by dodatkowo nie wysuszać wrażliwej na kontakt z wodą skóry.

 

Jak prawidłowo zmieniać pieluchę i jak często to robić?

Wynalazek pieluch jednorazowych bardzo ułatwił życie rodzicom. Pieluchy obecnie używane wykorzystują mocno wchłanialne substancje więc pielucha przy skórze pozostaje sucha. Pieluszka powinna być wygodna, dopasowana do ciała dziecka i zapewniająca swobodę ruchów.

Jeśli chodzi o częstotliwość zmiany pieluchy to istnieje zasada, by nie przerywać snu dziecka, zwłaszcza noworodka, na jej zmianę. Dziecko ma jeść, spać, wypoczywać i zmiana pieluchy nie powinna zakłócać tych czynności. Oczywiście zdarzają się dzieci, które natychmiast wybudzają się, kiedy pielucha jest mokra czy po oddaniu stolca. Płaczem sygnalizują potrzebę zmiany pieluszki i oczywiście powinniśmy odpowiedzieć na tę potrzebę dziecka. Ogólnie można powiedzieć, że noworodkom średnio zmienia się co 1-2 godz., u starszych niemowląt co 3-4 godziny. Warto zaznaczyć, że w przypadku noworodka bardzo ważne jest, by kikut pępowinowy pozostał na wierzchu pieluszki, aby uniknąć jego podrażnienia.

 

Jakie inne czynności higieniczne powinniśmy wykonać przy zmianie pieluchy?

Przy zmianie pieluchy powinniśmy oczyścić i osuszyć skórę w okolicach intymnych. Skóra w obrębie pośladków jest, tak jak i na całym ciele noworodka, bardzo wrażliwa. Powinniśmy o nią zadbać używając kremu na odparzenia. Właściwie każde dziecko potrzebuje natłuszczenia w okolicach, gdzie znajduje się pielucha, zapobiegawczo by nie dopuścić do pieluszkowego zapalenia skóry. Skóra malutkiego dziecka jest na tyle niedojrzała i delikatna, że bardzo łatwo dochodzi do rozwoju pieluszkowego zapalenia skóry. Dlatego w przypadku wystąpienia zaczerwieniania powinniśmy częściej zmieniać pieluszkę, używać kremu na odparzenia i starać się wietrzyć pośladki niemowlaka.

 


[pvc_stats postid="" increase="1" show_views_today="0"]

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Pin It on Pinterest