Dziecko, Profilaktyka

Zadbaj o zdrowie całej rodziny

31 MAJA 2021


Według WHO 92% populacji żyje w środowisku o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza, a dzieci spędzają aż 90% czasu w pomieszczeniach, gdzie obieg powietrza jest zamknięty. Przy założeniu, że średnio oddychamy 22 tysiące razy w ciągu dnia wymieniając aż 11 tysięcy litrów powietrza, jako rodzice powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby nasze dzieci mogły oddychać czystym powietrzem.

Jakie elementy wpływają na jakość powietrza, którym oddychamy?

Temat jest złożony. Samo oddychanie oraz wykonywanie czynności jak pranie czy zmywanie generują nadmiar dwutlenku węgla i pary wodnej oraz niedobór tlenu. Codziennie konfrontujemy się z pyłami zawieszonymi, pyłkami alergizującymi czy związkami lotnymi występującymi w powietrzu. Ostatnie dwa lata dosadnie uświadomiły nam także skalę zagrożenia ze strony bakterii i wirusów, którymi jesteśmy otoczeni. Oprócz tego w powietrzu występują substancje chemiczne pochodzące z materiałów budowlanych, mebli, wyposażenia wnętrz, a także środków czystości. Wszystkie wymienione czynniki pod wpływem wilgotności i temperatury reagują w określony sposób. Dobrym przykładem jest kurz, odpowiadający aż za 80% wszystkich reakcji alergicznych, którego ilość w powietrzu zależy właśnie od warunków otoczenia. Wilgotność i temperatura wpływają również na proces rozwoju grzybów i pleśni oraz ilość pożywienia dla bakterii i wirusów. Warto wspomnieć również o elektryczności statycznej generowanej przez urządzenia i akcesoria elektroniczne. Pod wpływem naładowania elektrycznego drobiny kurzu się przyciągają, gromadząc się w skupiska. Gdy elektryczność statyczna jest wysoka, bakterie i wirusy przylegają do kurzu, a także innych drobin oraz ścian.

Jak jakość powietrza rzutuje na zdrowie dziecka i jego rozwój?

Według WHO 92% populacji żyje w środowisku o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza, a dzieci spędzają aż 90% czasu w pomieszczeniach, gdzie obieg powietrza jest zamknięty. Przy założeniu, że średnio oddychamy 22 tysiące razy w ciągu dnia wymieniając aż 11 tysięcy litrów powietrza, jako rodzice powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby nasze dzieci mogły oddychać czystym powietrzem. Szczególnie, że to właśnie one, ze względu na słabiej wykształconą odporność, są grupą szczególnie wrażliwą. Długotrwała ekspozycja układu oddechowego na zanieczyszczenia może skutkować kłopotami z oddychaniem, świszczącym oddechem, zapaleniem oskrzeli i płuc, napadami kaszlu czy rozwojem astmy.

Obok zanieczyszczeń warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – wilgotność powietrza w mieszkaniu. Kiedy spada ona poniżej 40% ustają ruchy rzęsek i do płuc przedostaje się więcej zanieczyszczeń, błony śluzowe gardła i nosa wysuszają się szybciej, podrażniona zostaje spojówka oraz skóra. Z drugiej strony, wilgotność wyższa niż 60% sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i roztoczy.

Jak skutecznie poprawić jakość powietrza w pokoju dziecka? 

Przygotowując pokój dziecka warto wybrać farbę, która ma właściwości oczyszczające powietrze z formaldehydu, trującego gazu występującego w wielu przedmiotach codziennego użytku. Przechwytuje ona szkodliwą substancję z powietrza i przekształca ją w cząsteczki pary wodnej, które są potem usuwane na zewnątrz podczas wietrzenia wnętrza. Temperatura w pokoju dziecięcym nie powinna przekraczać 20–22 stopni C, wilgotność pozostać na poziomie 40-60%. Ważne jest wietrzenie wnętrz, nawet kilka razy w ciągu dnia. Łóżko dziecka nie może stać blisko kaloryfera, powietrze jest tam bardziej suche, a dziecku może być gorąco podczas snu. Pewność stworzenia takich warunków umożliwia domowy oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania, ponieważ urządzenie działa dwutorowo. Rodzic wtedy ma pełną gwarancję, że jego maluch oddycha krystalicznie czystym, nawilżonym powietrzem.

Na co szczególnie zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz do pokoju dziecka? 

Na początek należy dokładnie sprawdzić parametry urządzenia, tj. powierzchnię pracy rekomendowaną przez producenta i liczbę czujników monitorujących stan powietrza, takich jak temperatura, wilgotność, kurz i pyły PM, zapachy czy lotne związki organiczne. Większość produktów dostępnych w sklepach wyposażona jest w filtr HEPA, który usuwa zanieczyszczenia na poziomie 99,97%. Jak wiemy pokój dziecka jest zawsze pełen małych i dużych zabawek, które stanowią barierę w dokładnym oczyszczaniu powietrza dla najczęściej spotykanych urządzeń na rynku wyposażonych tylko w filtrację. Stąd też należy pomyśleć o dodatkowych systemach aktywnego oczyszczania, gdzie efektywność pracy podnoszą dodatkowe metody oczyszczania powietrza, jak funkcja jonizacji oraz diody UVC-LED. Emisja jonów dodatnich i ujemnych pozwala na neutralizację zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu oraz tych przylegających do powierzchni (ściany, podłoga) i tkanin (zasłony, dywan). Technologia UV-C unieszkodliwia bakterie na poziomie biologicznym. W przypadku pokoju dziecięcego ważnym czynnikiem jest bezobsługowość, którą zapewnia m.in. automatyczny tryb pracy. Na podstawie zebranych dane urządzenie dopasowuje najlepsze parametry i na bieżąco reaguje, gdy warunki wokół się zmieniają. Funkcja analogicznie działa w trybie nawilżania. Niezwykle istotna jest również cicha praca, która nie zakłóci spokojnego snu dziecka. Na rynku dostępne są oczyszczacze o częstotliwości nawet 16-17dB. To mniej niż szept. Sprawdźmy także czy urządzenie jest certyfikowane. Do prestiżowych organizacji należą: British Allergy Foundation, Polskie Towarzystwo Alergologiczne i Państwowy Zakład Higieny.

Dlaczego oczyszczacz powietrza jest dobrym rozwiązaniem nie tylko do pokoju dziecięcego, ale dla całej rodziny?

W każdym wieku powinniśmy dbać o zdrowie swoje i naszych bliskich. Zakup oczyszczacza powietrza to decyzja na lata, z którego korzyści odczujemy wszyscy. Nie tylko podnosi komfort codziennego życia, ponieważ wdychamy zdecydowanie mniej zanieczyszczeń, ale redukuje również objawy alergii, poprawia samopoczucie oraz stan naszej skóry. W przypadku rodziny dobrym pomysłem są dwa oczyszczacze – mniejszy na stałe do pokoju dziecka i drugi, do większej powierzchni do pokoju dziennego i sypialni rodziców. Mobilność zapewniają kółeczka z blokadą, dzięki którym błyskawicznie możemy zmienić miejsce pracy. W ofercie producentów znajdziemy również niewielkie oczyszczacze z kolorowymi detalami, które są nie tylko skuteczne, ale doskonale wpisują się w aranżacje pokojów dziecięcych.

 


[pvc_stats postid="" increase="1" show_views_today="0"]

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Pin It on Pinterest