Serce, Świadomy pacjent

Zdrowsze serce? Czas na zmiany

9 GRUDNIA 2021


Zdaniem kardiologów nawet najbardziej innowacyjna terapia nakierowana na leczenie schorzeń serca i naczyń nie będzie skuteczna, jeśli pacjent nie będzie odpowiedzialny i zaangażowany w proces leczenia. Konieczna jest metamorfoza stylu życia. Na czym polega?

Odpowiedzialność

Zapominanie o połknięciu lekarstwa o wyznaczonej porze, „drobne” grzeszki dietetyczne, opuszczanie zajęć rehabilitacyjnych? – To najczęstsze przykłady niestosowania się do zaleceń lekarskich – przyznaje prof. dr hab. med. Ewa Straburzyńska-Migaj, kierująca Pododdziałem Niewydolności Serca w I Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – Inne przykłady „przewinień” naszych pacjentów to: palenie tytoniu, używanie alkoholu, niehigieniczny tryb życia, w tym nieregularne pory snu, brak ruchu. O ile pojedyncze czynniki incydentalnie nie spowodowałyby od razu nagłego pogorszenia stanu zdrowia, to skumulowane mają wręcz dewastujące działanie na organizm. Zwłaszcza, gdy powtarzają się często – zaznacza kardiolog.

Zdaniem specjalistów wielu pacjentów na co dzień nie chce pamiętać, jak szkodliwa jest niezdrowa dieta, używki i stres. – Jako pacjenci bywamy zdziwieni, kiedy w gabinecie lekarskim słyszymy diagnozę: miażdżyca, choroba wieńcowa, niewydolność serca. Tymczasem nie zawsze, ale w zdecydowanej większości przypadków na schorzenia układu sercowo-naczyniowego sami „pracujemy” latami. Czas otwarcie rozliczyć się przed sobą samym i zarządzić zmiany. Metamorfoza stylu życia jest konieczna do skutecznego leczenia. Nawet najbardziej innowacyjna terapia nie będzie właściwie działać, jeśli sami będziemy sabotować podejmowane wysiłki lecznicze. Czas przejąć za siebie odpowiedzialność i zacząć aktywnie poszukiwać wiedzy oraz wsparcia w terapii – mówi prof. Ewa Straburzyńska-Migaj.

Wiedza

Wielu pacjentów narzeka, że czas konsultacji u specjalisty kardiologa zwykle nie wystarcza na omówienie wszystkich kwestii związanych z optymalnym leczeniem. – Pacjenci mają wiele pytań, nie zawsze zresztą związanych z samą terapią. Nasi chorzy chcą na przykład wiedzieć, czy ze wszczepionym kardiowerterem- defibrylatorem mogą bez obaw korzystać z suszarki do włosów czy kuchenki indukcyjnej. Bywa, że pacjenci po zawale serca obawiają się wznowić współżycie intymne – chcieliby mieć pewność, że mogą zrobić to bezpiecznie, jednak zadanie lekarzowi takiego pytania nie zawsze przychodzi łatwo. Podobna rozmowa wymaga czasu i spokojnej atmosfery. Niestety, harmonogram wizyt przewiduje zwykle kilkanaście minut na każdą konsultację i nie zawsze w tym czasie udaje nam się odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości chorych. Z myślą o potrzebach pacjentów Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) prowadzi wiele serwisów internetowych i inicjatyw edukacyjnych, które pomagają znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania. Warto się z nimi zapoznać: https://ptkardio.pl/edukacja – mówi prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 

Wsparcie

– Ważne jest, żeby poszukiwać wiedzy w zweryfikowanych merytorycznie źródłach – zastrzega prof. Ewa Straburzyńska-Migaj. – Przypadkowe strony internetowe i fora dyskusyjne, określane popularnym mianem „Doktora Google” mogą nie tylko niepotrzebnie zaniepokoić, ale wręcz poważnie zaszkodzić zdrowiu. Warto skorzystać ze sprawdzonych serwisów a dodatkowo zwrócić się o radę do organizacji pacjentów, które w dziedzinie kardiologii działają naprawdę aktywnie.

Działające w Polsce fundacje i stowarzyszenia na rzecz pacjentów ze schorzeniami serca i naczyń wspierają między innymi chorych z wrodzonymi wadami serca, niewydolnością serca, arytmiami, osoby czekające na przeszczep serca i pacjentów po przebytych operacjach kardiochirurgicznych. – Organizowanych jest wiele ciekawych inicjatyw edukacyjno-integracyjnych. Jako pacjenci wzajemnie motywujemy się do zdrowego stylu życia, regularnych badań, zdrowej diety, aktywności sportowej zgodnej z indywidualnymi zaleceniami. Warto zainteresować się działalnością wybranych organizacji, które oprócz własnych projektów realizują wiele interesujących wspólnych inicjatyw w ramach Porozumienia Organizacji Kardiologicznych. Z całą odpowiedzialnością mogę zaświadczyć: zdrowiej być razem! – mówi Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce, liderka Porozumienia Organizacji Kardiologicznych.

Tekst: Marta Sułkowska

 

                     Czytaj także                     

                     Nasze historie                     


[pvc_stats postid="" increase="1" show_views_today="0"]

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Pin It on Pinterest