Przechowywanie komórek macierzystych jest sposobem na zabezpieczenie zdrowia i życia Twojego dziecka. Dzięki krwi pępowinowej, która zostaje pobrana przy porodzie, zwiększają się możliwości terapeutyczne w przypadku zachorowania na poważne choroby. Zabieg pobrania jest całkowicie bezbolesny, nieinwazyjny i neutralny zarówno dla noworodka, jak i matki. Dziś wiadomo, że krew pępowinowa może być wykorzystana w leczeniu 80 chorób, taka terapia przynosi realne korzyści i wydłuża zdrowie i życie.
Dlaczego krew pępowinowa jest cenna?
Krew pępowinowa zawiera najwięcej komórek macierzystych ze wszystkich tkanek. Komórki macierzyste mogą przekształcać się w różne tkanki, głównie układu krwiotwórczego, ale tak naprawdę mogą powstawać z nich różne inne komórki. Stąd nazwa macierzyste – bo są jak matka dla dalszego tworzenia. Dzięki tym właściwościom, mają zastosowanie w medycynie przy odbudowie uszkodzonych komórek. Od dawna znany przeszczep szpiku kostnego, to nic innego, jak podawanie komórek macierzystych, które przekształcają się w układ czerwonokrwinkowy. Po leczeniu np. białaczki, jesteśmy w stanie w ten sposób odtworzyć układ krwiotwórczy człowieka. Znamiennym jest fakt, że komórki macierzyste mogą odtwarzać niektóre narządy np. w ośrodkowym układzie nerwowym. Możliwości są ogromne i jeżeli mamy coś co może przekształcić się w różne tkanki, to daje nam na dzień dzisiejszy możliwości, których sobie nie wyobrażamy. Obecnie pandemia jeszcze przyspiesza badania w różnych kierunkach, nie tylko tych ściśle wirusologicznych, ale również odtwarzania narządów.
Na czym polega terapia komórkami macierzystymi?
Pierwotną ideą terapii komórkami macierzystymi był przeszczep szpiku, który ma zastosowanie od kilkudziesięciu lat. Ale z krwi pępowinowej uzyskujemy większe ilości komórek macierzystych i mają one większą wartość. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej, mogą być przeszczepiane w celu odbudowania układu krwiotwórczego i odpornościowego. Przy tym wykazują większą skuteczność niż komórki macierzyste pozyskane od dawców dorosłych. Mogą być wykorzystywane zarówno do przeszczepów autologicznych- dawca jest biorcą pobranych komórek, jak i allogenicznych- biorca dostaje komórki od innej osoby, np. przeszczepy rodzinne.
W leczeniu jakich chorób stosowane są terapie komórkami macierzystymi?
Terapia ta stosowana jest w ponad 80 chorobach. Począwszy od nowotworów, schorzeń immunologicznych, poprzez choroby związane z zaburzeniami lub brakiem funkcji enzymów. Obecnie już wiemy, że terapie komórkami mają zastosowanie np. w autyzmie u dzieci. Szczególne zainteresowanie budzi ośrodkowy układ nerwowy, bo uważa się, że przeszczep komórek może być wykorzystany np. w mózgowym porażeniu dziecięcym. Należy zaznaczyć, że zakres chorób, gdzie stosowane są terapie komórkami macierzystymi coraz bardziej się poszerza. Medycyna widzi coraz większe możliwości, nawet jeśli są one na razie hipotetyczne. Nie wiemy co będzie za 10-15 lat, kiedy te możliwości się stworzą, wraz z postępem nauki.
Czy krew pępowinowa jednego z dzieci może być wykorzystana dla rodzeństwa?
Jak najbardziej. Należy też podkreślić, że rodzeństwo nie musi mieć identycznych grup krwi, a przede wszystkim nie musi być całkowicie zgodne w układzie HLA, czyli układzie zgodności tkankowej, tak jak jest to w przypadku, kiedy dawcy nie są ze sobą spokrewnieni. Mechanizm, dlaczego w przypadku rodzeństwa 100% zgodność HLA nie jest konieczny, jest jeszcze przedmiotem badań. Jednak jest to sytuacja niezwykle korzystna dla rodziny.
POPRZEDNI
NASTĘPNY
POWIĄZANE ARTYKUŁY