Depresja jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym wieku podeszłego, dwa razy częstszym niż zespoły otępienne. Objawy depresji osób w wieku podeszłym nie są typowe. Nierzadko sami chorzy oraz ich rodziny czy opiekunowie nie są świadomi istnienia choroby, a ujawniane objawy zaburzeń depresyjnych traktowane są jako przejaw naturalnego procesu starzenia.
Czy pandemia COVID-19 wpłynęła na wzrost zaburzeń depresyjnych w grupie 65+?
Przewiduje się, że częstość zaburzeń depresyjnych w tej grupie wiekowej mogła wzrosnąć nawet o 30 proc. Natomiast wiemy już na pewno, że koronawirus SARS-CoV-2 daje częściej powikłania depresyjno-lękowe niż zwykła grypa. Co więcej, należy pamiętać, że ludzie w czasie trudnym, w momentach kryzysu mobilizują się, a potem to wszystko „odpuszcza”. Tak więc wpływ pandemii na zdrowie psychiczne poznamy za jakiś czas. Tym bardziej trzeba być czujnym, żeby nie przeoczyć tego momentu.
Jakie są przyczyny depresji u osób starszych?
Diagnoza depresji u osób starszych jest utrudniona ze względu na inne przewlekłe choroby, które je dotykają. Częste są tzw. maski depresji. Jak się one objawiają?
Czy lekarze innych specjalności aniżeli psychiatria mogą zdiagnozować depresję?
Do jakiego momentu chorego może leczyć lekarz rodzinny, a kiedy powinien już zająć się tym psychiatra?
Jak powinien wyglądać proces terapeutyczny? Jak długo powinno trwać leczenie?
Które leki przeciwdepresyjne są wskazane dla chorych w wieku podeszłym?
SSRI, czyli inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, są pierwszą, najczęściej stosowaną grupą leków przeciwdepresyjnych. Spośród nich preparat zawierający sertralinę ma udowodnione bezpieczeństwo u pacjentów z chorobami kardiologicznymi. Sertralina, citalopram i escitalopram są bezpieczne dla osób, które przyjmują wiele leków, ponieważ nie wchodzą w interakcje z innymi lekami. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku starszych pacjentów, którzy z powodu rozlicznych chorób przyjmują wiele leków.
SNRI, czyli inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny, pomagają, jeśli depresji towarzyszy ból. MAOI, inhibitory monoaminooksydazy zaleca się chorym odczuwającym spowolnienie, wypalenie, Multiomodalne LPD działają propoznawczo, z kolei wielopierścieniowe leki przeciwdepresyjne są stosowane, gdy depresji towarzyszą zaburzenia snu, podobnie jak lek zawierający trazodon przedstawiciela grupy SARI.
Czy psychoterapia ma zastosowanie u starszych pacjentów?
Pierwszym lekarzem, który może zdiagnozować objawy depresji u seniora jest lekarz POZ. Czy w swojej praktyce miała Pani dużo takich przypadków?
Istotną rolą lekarza pierwszego kontaktu jest wnikliwe, indywidualne podejście do pacjenta z uwzględnieniem istniejących chorób przewlekłych, niepełnosprawności oraz jego sytuacji życiowej. Pozwala to postawić właściwe rozpoznanie, a następnie uświadomić chorego o konieczności odbycia konsultacji psychiatrycznej i podjęcia leczenia. Ogromnie ważne jest nawiązanie dobrej relacji z pacjentem i jego rodziną, danie mu poczucia bezpieczeństwa oraz okazanie zainteresowania jego osobą. Chorzy przeważnie mają problem z uświadomieniem sobie problemu, negują chorobę. Moim zadaniem jest przekonanie ich, że depresja podobnie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze może być skutecznie leczona i nie jest chorobą, której się należy wstydzić.
Spotykam seniorów z depresją w codziennej praktyce dość często. Tych, którzy prezentują typowe objawy depresji, chorych z objawami somatycznymi takimi jak bezsenność czy przewlekłe dolegliwości bólowe oraz osoby z nietypowymi symptomami, tak charakterystycznymi dla osób starszych. Zdarzyły się również przypadki wymagające pilnej hospitalizacji w związku z wystąpieniem u tych chorych zamiarów samobójczych.
Co dalej dzieje się z takim pacjentem?
Metoda leczenia zależy od etiologii choroby i nasilenia objawów. Istotnymi elementami leczenia seniorów są: farmakoterapia, psychoterapia, aktywność fizyczna i terapia zajęciowa. Postać łagodna i umiarkowana wymaga farmakoterapii i psychoterapii. Ciężkie postacie z towarzyszącymi myślami samobójczymi, urojeniami czy spowolnieniem wymagają hospi- talizacji w oddziale psychiatrycznym. Oczywiście pacjent leczony ambulatoryjnie w Poradni Zdrowia Psychicznego i Poradni Psychologicznej jest nadal w kręgu zainteresowań POZ (lekarza pierwszego kontaktu i pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej). Z poziomu podstawowej opieki zdrowotnej interesujemy się stanem zdrowia naszego pacjenta i przebiegiem leczenia, regularnie kontaktujemy się z chorym i jego rodziną.
Należy zaznaczyć, że niektórzy z chorych wymagają szybkiej interwencji psychiatry, z uwagi na cięższy przebieg choroby i duże ryzyko zachowań samobójczych. Tacy pacjenci są przyjmowani przez specjalistów w trybie pilnym lub wymagają natychmiastowego skie- rowania do szpitala. W łagodniejszych postaciach depresji staram się pomóc moim pacjentom – sama inicjuję leczenie, zwłaszcza, że nie każdy chory jest gotowy na wizytę w Poradni Zdrowia Psychicznego, a i czas oczekiwania na poradę specjalistyczną jest dość długi.
POPRZEDNI
NASTĘPNY
POWIĄZANE ARTYKUŁY