Profilaktyka, Senior

Zaszczep się przeciw grypie

26 PAŹDZIERNIKA, 2020


Grypa to zakaźna, wirusowa choroba górnych i dolnych dróg oddechowych. Wywoływana jest przez wirusy występujące w podtypach A, B oraz C. Dla ludzi największe zagrożenie stanowi typ A. Charakteryzuje się on ciężkim przebiegiem klinicznym, a także dużą zmiennością szczepów. Zakażenie typem B przebiega łagodniej, ale podobnie jak typ A, może on wywołać epidemię. Typ C na ogół nie powoduje pełnoobjawowych zakażeń u ludzi i nie jest uwzględniany przy tworzeniu szczepionek.

Badania naukowe potwierdzają związek pomiędzy zawałem mięśnia sercowego i udarem mózgu a grypą. Szczepienie przeciw grypie może stanowić prewencję przed wystąpieniem udaru mózgu – redukuje ryzyko aż o 54 proc.

 

 

Szczepienie przeciw grypie chroni seniora przed powikłaniami kardiologicznymi

Wiek należy do najważniejszych czynników ryzyka powikłań pogrypowych i zgonu z powodu grypy. Warto pamiętać, że aż 80 proc. zgonów z powodu grypy w niektórych sezonach dotyczy osób powyżej 60. roku życia – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Dodatkowo, choroby współistniejące znacznie zwiększają ryzyko. Według danych, prawie 93 proc. Polaków powyżej 70. roku życia ma co najmniej jedną chorobę przewlekłą. Większość seniorów cierpi na jakieś schorzenie kardiologiczne. Powikłania pogrypowe u osób z chorobami układu krążenia mogą doprowadzić do zaostrzenia choroby wieńcowej, pogłębienia niewydolności krążenia, zapalenia mięśnia serca i/lub osierdzia.

Zakażenie wirusem grypy powoduje nasilenie procesu zapalnego w blaszkach miażdżycowych. To sprzyja ich destabilizacji i pękaniu, pomimo że dotychczas nie stwierdzono obecności wirusa w samych blaszkach. W procesie zapalnym zwiększona produkcja cytokin i chemokin pobudza komórki układu immunologicznego. To w konsekwencji prowadzi do zwiększonej produkcji metaloproteinaz i w rezultacie doprowadzić może do rozerwania blaszki miażdżycowej i wystąpienia ostrego zespołu wieńcowego lub udaru mózgu – wyjaśnia prof. dr hab. Małgorzata Polz-Dacewicz, kierownik Zakładu Wirusologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Niektórzy badacze sugerują, że wirus grypy może przyczynić się do reaktywacji latentnego (utajonego) zakażenia blaszki miażdżycowej innymi patogenami. Zaliczyć do nich można  cytomegalowirus, wirus opryszczki lub Chlamydia pneumoniae.

Wirus grypy przyczynia się także do wystąpienia w organizmie stanu nadkrzepliwości. Hemaglutyniny wirusa (białka obecne na powierzchni wirusa) oddziałują na płytki krwi i komórki śródbłonka, co może sprzyjać tworzeniu zakrzepów.

Zaszczep się!

Za istnieniem związku między zachorowaniem na grypę a zwiększonym ryzykiem wystąpienia zawału serca, nagłego zgonu sercowego czy udaru mózgu przemawia również sezonowość tych zdarzeń. Szczyt zachorowań na ostre zespoły wieńcowe, niedokrwienne udary mózgu przypada – tak jak w przypadku grypy – na okres jesienno-zimowy.

Obserwacje z ostatnich lat wskazują, że pacjenci obciążeni kardiologicznie (choroba wieńcowa, niewydolność serca, przebyty niedokrwienny udarze mózgu) powinni szczepić się przeciw grypie. Jest to tzw. profilaktyka wtórna, która w znaczący sposób zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, nagłego zgonu sercowego lub niedokrwiennego udaru mózgu – przypomina prof. Polz-Dacewicz

 

-Szczepienie przeciw grypie daje redukcję ryzyka zgonu z dowolnej przyczyny aż o 78%. Dodatkowo ryzyka kolejnego zawału serca o 67%, a ryzyka udaru mózgu, o 54%. Szczepienie redukuje także liczbę hospitalizacji z powodu grypy i zapalenia płuc.  Zmniejsza także ryzyko konieczności pobytu w szpitalu z powodu chorób serca. Warto zapobiec tym powikłaniom i zaszczepić się – dodaje prof. Antczak.

Towarzystwa naukowe rekomendują, by szczepieniu przeciw grypie poddawały się osoby z przewlekłymi chorobami układu krążenia oraz wszyscy powyżej 65 r.ż.

 

 


[pvc_stats postid="" increase="1" show_views_today="0"]

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Pin It on Pinterest