Dziecko, Kobieta

Istota suplementacji w czasie ciąży

4 WRZEŚNIA 2023


Zdrowa mama to zdrowe dziecko. W ciąży zatem warto zadbać o zbilansowaną, pełną wartości odźywczych dietę. Konieczne jest także stosowanie suplementów zawierających diety – preparatów, które zawierają kwas foliowy, kwasy DHA, żelazo, witaminę D3 oraz jod.

Kobiety starające się o dziecko powinny zaopatrzyć organizm w niezbędne witaminy oraz makro- i mikroelementy. Jakie składniki są najważniejsze w tym okresie?

Mówiąc o właściwym przygotowaniu się do ciąży na pierwszym miejscu takich źródeł wartościowych składników stawiamy oczywiście zdrową i zbilansowaną dietę. Kobieta przygotowując się do ciąży powinna zadbać o to, aby przyjmować odpowiednią dla siebie liczbę kalorii, aby jeść produkty zdrowe, nisko przetworzone. Powinna sięgać po dużą ilość warzyw, zdrowe, pełnoziarniste kasze czy ryby. Swoje miejsce w diecie mają także mięso oraz owoce. Na te ostatnie należy jednak uważać, ponieważ coraz częściej u kobiet ciężarnych problemem, z którym się borykamy, jest cukrzyca ciążowa. Zatem owoce – jestem na tak, ale z umiarem. Warto na pewno dodać także, że ta właściwa wyjściowa masa ciała na początku ciąży jest dla kobiety także bardzo istotna w całym jej przebiegu. Jedne panie przybierają na wadze tylko 10-12 kg, innych masa ciała zwiększa się nawet o 20 kg. Stąd, kiedy przyszła mama ma zachowaną właściwą masę ciała na początku ciąży, to niesie to za sobą mniejsze prawdopodobieństwo bardzo wysokiej masy ciała tuż przed porodem. Jeśli chodzi o dodatkowe składniki to w zaleceniach trudno doszukać się innych jak kwas foliowy, którego suplementacja zalecana jest na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę oraz w czasie ciąży. Powszechne w naszej populacji są także niedobory witaminy D3, stąd warto zadbać przed zajściem w ciążę, aby poziom witaminy D był u kobiety prawidłowy.

A jak wygląda ta kwestia u kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią – jakie są zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w tym aspekcie?

Przede wszystkim Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników w swoich zaleceniach na pierwszym miejscu dot. suplementacji w ciąży stawia zdrową dietę, o czym już wspominałam. Następnie wskazujemy w tym dokumencie, że rutynowe stosowanie suplementów diety w postaci preparatów wielowitaminowych nie jest zalecane. Ponadto zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, w polskim społeczeństwie kobiety w ciąży powinny suplementować: kwas foliowy, witaminę D, jod, kwasy omega (DHA) oraz żelazo. Co ważne suplementacja innych składników nie jest wskazana w populacji kobiet zdrowych.

Czy każda kobieta w ciąży powinna zdecydowacć się na suplementację tych składników? Dlaczego jest to istotne?

Wspomniane zalecenia to wskazówki skierowane do zdrowych kobiet, więc jeśli kobieta nie choruje na choroby przewlekłe, nie dzieje się w przebiegu ciąży nic niepokojącego, to nie ma wskazań do sięgania po kolejne składniki. Natomiast suplementacja, którą wymieniłam jest istotna z uwagi na to, że są to składniki, które wpływają na rozwój dziecka. Niedobór któregoś z nich może sprawić, że dziecko nie będzie rozwijało się w sposób prawidłowy. Warto także wspomnieć, że suplementację należy prowadzić w konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.

Jakie składniki są kluczowe dla prawidłowego rozwoju płodu, czy przyszła mama powinna zadbać o suplementację, aby zmniejszyć ryzyko wad płodowych?

Kluczowy jest tu kwas foliowy, ale witamina D, jod, kwas omega (DHA) oraz żelazo są także pod tym względem niezwykle istotne.

O kwasie foliowym dużo kobiet słyszało, a co to jest DHA? Czy jest potrzebny w ciąży i co należy o nim wiedzieć?

Kwas DHA to długołańcuchowy wielonienasycony kwas tłuszczowych zwany dokładnie kwasem dokozaheksaenowy (DHA). Jest on istotny, ponieważ stanowi składnik strukturalny tkanki nerwowej. Stąd wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka, narządu wzroku, a także na rozwój psychosomatyczny.

 

                     Czytaj także                     

                     Nasze historie                     


[pvc_stats postid="" increase="1" show_views_today="0"]

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Pin It on Pinterest