Onkologia, Współpraca z lekarzem

Jak poprawić jakość życia pacjentów z zaawansowanym rakiem jelita grubego?

14 PAŹDZIERNIKA 2021


O możliwości stosowania chemioterapii w warunkach domowych wie niewielu pacjentów. Czy ta metoda leczenia jest równie bezpieczna i skuteczna, co chemioterapia stosowana w szpitalu, zapytaliśmy dr n. med Leszka Kraja, który leczy chorych na raka jelita grubego z wykorzystaniem domowej chemioterapii.

Jakie czynniki stanowią o zachorowaniu na raka jelita grubego?

Czynników, które mogą przyczyniać się do występowania raka jelita grubego jest wiele, dzielimy je na modyfikowalne i niemodyfikowalne. Te pierwsze najczęściej związane są z rodzinnym występowaniem tego nowotworu, ale także wiekiem czy płcią. Zdecydowanie liczniejszą grupę stanowią czynniki modyfikowalne, czyli takie na których występowanie i obecność pacjent ma wpływ. Pośród nich wymienia się czynniki środowiskowe, a także czynniki związane ze stylem życia.

O raku jelita możemy zatem powiedzieć, że pacjent ma istotny wpływ na to czy na ten nowotwór zachoruje, czy też nie. Ryzyko zachorowania może redukować poprzez stosowanie profilaktyki pierwotnej, która polega na modyfikacji stylu życia. Również przez stosowanie profilaktyki wtórnej, która powinna być realizowana poprzez wykrywanie (kolonoskopia, badanie kału na krew utajoną) i usuwanie wczesnych zmian o podłożu nowotworowym (polipów).

 

Rak jelita grubego rozwija się przez długi czas. Powstaje z łagodnych polipów i dlatego często pacjenci nie zauważają zmian nowotworowych. Jakie mogą być objawy tego nowotworu, które powinny nas zaniepokoić?

Wczesne zmiany wykrywane są najczęściej w czasie realizacji badań z zakresu programu screeningowego. Należy jednak podkreślić, że jest to program skierowany do pacjentów zdrowych, u których nie obserwuje się objawów, które mogłyby wskazywać na rozwój choroby nowotworowej.

Objawy, które powinny budzić niepokój i skłonić pacjenta do zgłoszenia się do specjalisty to zaburzenia rytmu wypróżnień w postaci zaparć, biegunek, a także krwawienia z odbytnicy. Należy jednak podkreślić, że krwawienia najczęściej wykrywane są na podstawie badania na krew utajoną w kale, trudno je zauważyć gołym okiem. Innym objawem, który może świadczyć o krwawieniu jest niedokrwistość z niedoboru żelaza, występująca szczególnie u mężczyzn. 

 

Na czym polega stosowanie chemioterapii w warunkach domowych?

Podstawową metodą leczenia większości nowotworów jest stosowanie leczenia radykalnego – chirurgicznego, podobnie jest w raku jelita grubego. W wielu przypadkach jednak, szczególnie kiedy choroba jest zaawansowana lub guz umiejscowiony jest w trudno dostępnym miejscu, konieczne jest zastosowanie chemioterapii, czyli leczenia systemowego.

Klasyczna chemioterapia kojarzy się większości z nas z trudnym, wycieńczającym leczeniem. Pacjenci, u których konieczne jest jej zastosowanie wiele dni, miesięcy a nawet lat spędzają na oddziałach chemioterapii, gdzie otrzymują leczenie. Od kilku już lat dla naszych pacjentów cierpiących na raka jelita grubego dostępna jest chemioterapia, która może być stosowana w ich domach. Jest to oczywiście bezpieczna i równie skuteczna, co ta podawana w warunkach szpitalnych, metoda leczenia przeciwnowotworowego. Procedura podawania chemioterapii w warunkach domowych rozpoczyna się od założenia pacjentowi tzw. portu, umożliwia on bezpieczne podawanie leku. Jest to procedura standardowa, która nie jest bolesna i nie wpływa negatywnie na jakość życia pacjenta. Następnie pacjent otrzymuje pierwszą część leku w dziennym oddziale chemioterapii. W tym czasie obserwujemy czy u pacjenta nie występują działania niepożądane. Jeśli nie dzieje się nic złego pacjent otrzymuje kolejne części cyklu chemioterapii w postaci infuzora, które przyjmuje już w swoim domu. W ostatni dzień cyklu spotykamy się z pacjentem w celu odłączenia infuzora. Chemioterapia domowa jest szczególnie wygodna w czasie pandemii COVID-19, kiedy dostęp do oddziałów chemioterapii jest znacząco ograniczony. Proponujemy ją także pacjentom, którzy bardzo źle znoszą pobyt w szpitalu, ale także wszystkim innym, którzy chcą być leczeni w warunkach domowych.

 

A czy pacjenci chętnie korzystają z tej formy leczenia? Czy brak wiedzy w tym aspekcie powoduje, że podchodzą oni z dużym dystansem do takiego rozwiązania?

Pacjenci, kiedy mówimy im o takim rozwiązaniu potrzebują od nas przede wszystkim rzetelnych informacji, które pozwolą im podjąć najlepszą dla nich decyzję. Moje doświadczenia pokazują, że chorzy którzy dostaną od swojego lekarza prowadzącego informacje oraz wsparcie decydują się na leczenie za pomocą chemioterapii domowej, i co więcej po kilku cyklach mówią, że są bardzo zadowoleni z takiego sposobu leczenia, często nie wyobrażają sobie już być leczeni w warunkach szpitalnych.

Tak więc edukacja pacjenta oraz jego rodziny w temacie chemioterapii domowej jest kluczowa?

Pacjent, który przyjmuje chemioterapię w warunkach domowych musi być bardzo czujny i uważny, także jego bliscy muszą wiedzieć na co powinni zwrócić uwagę, jak zachować się w określonych sytuacjach. Informacje te zawsze powinny być przekazywane pacjentowi i jego rodzinie przez lekarza prowadzącego. W naszym szpitalu pacjenci, którzy przyjmują chemioterapię domową mogą do nas zadzwonić o każdej porze dnia i nocy. Kiedy tylko dzieje się coś niepokojącego lekarze i cały personel medyczny służą im swoją wiedzą i pomocą. To wsparcie jest dla pacjentów bardzo ważne i bardzo im potrzebne.

Mówiąc jeszcze o edukacji warto wspomnieć także o innym jej aspekcie, o konieczności informowania pacjentów o możliwości podjęcia leczenia w warunkach domowych. Choć metoda ta staje się coraz bardziej popularna wśród lekarzy, to jeszcze nie wszyscy informują o możliwości jej zastosowania swoich pacjentów. Bardzo ważne jest jednak, aby każdy pacjent cierpiący na chorobę nowotworową wiedział jakie ma możliwości terapii i mógł świadomie, w konsultacji ze specjalistą, zdecydować o tym, w jaki sposób będzie leczony. 

                     Czytaj także                     

                     Nasze historie                     


[pvc_stats postid="" increase="1" show_views_today="0"]

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Pin It on Pinterest