Onkologia, Profilaktyka

W leczeniu raka piersi kluczowy jst dostęp do wiedzy

23 WRZEŚNIA 2023


Pacjentki chcą wiedzieć i angażować się w proces leczenia. Kluczowe jest docierać do nich z rzetelnymi informacjami i wsparciem, by szczególnie na początku drogi z chorobą zapobiegać zagubieniu w ślepych zaułkach systemu i sprawić, by znały swoje prawa i możliwości dotyczące leczenia.

Diagnoza nowotworowa to trudne doświadczenie, z którym związane jest wiele niewiadomych.
W momencie rozpoznania pojawia się uczucie zagubienia. Obok trudnych emocji, nasuwa się mnóstwo pytań o rokowania i leczenie. Zwykle dopiero po wyjściu z gabinetu lekarskiego pacjentki zdają sobie sprawę, że na wiele pytań nie znają jeszcze odpowiedzi. Potwierdza to także nasze najnowsze badanie społeczne na temat świadomości i doświadczeń pacjentek dotyczących leczenia raka piersi. Aż 90% respondentek uważa, że kluczowy w procesie leczenia jest dostęp do informacji. Jednocześnie wiele kobiet wskazuje małe poczucie wpływu na poszczególnych etapach leczenia.

Wyniki badania społecznego w wielu miejscach pozytywnie nas zaskoczyły. Widać, że pacjentki z rakiem piersi to pacjentki coraz bardziej świadome. Przez własne doświadczenia, jestem związana z tematem raka piersi od prawie 30 lat i jestem bardzo zadowolona, że praca edukacyjna organizacji wspierających pacjentów – mojej i podobnych – daje rezultaty, a Polki leczące się onkologicznie wiedzą coraz więcej na temat swoich praw oraz możliwości wyboru leczenia.

Największą świadomość – 87%, pacjentki mają odnośnie możliwości wyboru ośrodka leczenia, a 80% z nich jest zadowolonych z placówki, w której prowadziły leczenie. Niższy poziom wiedzy – 68% chorych – obserwujemy w zakresie możliwości udziału w konsylium lekarskim. 67% badanych zdawało sobie sprawę, iż może skorzystać ze wsparcia koordynatora pacjenta onkologicznego, a 65%, że może zasięgnąć drugiej opinii lekarza nt. diagnozy i leczenia. Badanie pokazuje też, że osoby, które posiadają wiedzę dotyczącą tych możliwości chętnie z nich korzystają. Ważną kwestią jest również potwierdzenie rozumienia informacji na temat leczenia przez pacjentki (84%).

Pacjentki chcą wiedzieć i angażować się w proces leczenia. Kluczowe jest docierać do nich z rzetelnymi informacjami i wsparciem, by szczególnie na początku drogi z chorobą zapobiegać zagubieniu w ślepych zaułkach systemu i sprawić, by znały swoje prawa i możliwości dotyczące leczenia. Problem w tym, że nie wszystkie ośrodki w pełni korzystają z nowoczesnej diagnostyki i terapii. Dlatego tak ważne jest, by pacjentki miały świadomość dotyczącą nowoczesnych metod leczenia, by mogły wybrać taki ośrodek, który im je zaproponuje, lub by mogły w inny sposób współuczestniczyć w wyborze swojej ścieżki leczenia. Takiej, która będzie dla nich optymalna. Dlatego stale rozwijamy miejsca, gdzie dostępna jest aktualna wiedza nt. diagnostyki i leczenia nowotworów.

Właśnie dlatego z inicjatywy naszego stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny powstało Centrum Kryzysowe – www.centrumkryzysowe.org.pl. To kompleksowa platforma internetowa skupiająca wiadomości opracowane przez specjalistów i regularnie aktualizowana. Centrum Kryzysowe krok po kroku przeprowadza przez wszystkie etapy diagnozy i leczenia nowotworu.

Chcemy, aby wszystkie pacjentki i ich bliscy znali adres www.centrumkryzysowa.org.pl ponieważ znajdą tam aktualną wiedzę na temat raka piersi, przedstawioną w formie interaktywnej „ścieżki pacjenta”, która zbudowana jest z merytorycznych tekstów i materiałów wideo. Ścieżka omawia wszystkie etapy choroby takie jak: diagnostyka, wybór ośrodka leczącego, metody leczenia, możliwość uzyskania wsparcia psychologicznego i socjalnego. Wskazujemy, jak krok po kroku przejść przez diagnozę, co robić, jakie przysługują nam prawa, na co możemy liczyć i o czym decydować. Często słyszymy o tym, że ta wiedza pomaga odnaleźć się w chorobie i uspokoić emocje.

Bardzo ważnym obszarem działania Centrum Kryzysowego jest także bezpłatna infolinia pod numerem 22 105 55 30. To miejsce, gdzie można zadzwonić codziennie od poniedziałku do piątku w godz.17.00-19.00 i otrzymać pomoc, rozmowę i wiedzę. Infolinię Centrum Kryzysowego tworzą osoby z przygotowaniem psychologicznym. Dodatkowo można skorzystać też z bezpłatnej porady dietetycznej. Dietetyk dyżuruje w każdy czwartek i piątek w godzinach działania infolinii. Oprócz informacji na temat raka piersi, na platformie Centrum Kryzysowe znajdują się obecnie także wskazówki dotyczące diagnostyki i leczenia raka płuca, raka jajnika oraz nowotworów krwi.

Dostarczamy odpowiedzi na nurtujące pytania i zmniejszamy w ten sposób niepokój pacjentek i ich bliskich. Serdecznie zachęcam do odwiedzenia strony Centrum Kryzysowego i sprawdzenie w czym może pomóc.

 

 

                     Czytaj także                     

                     Nasze historie                     


[pvc_stats postid="" increase="1" show_views_today="0"]

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Pin It on Pinterest